Kimya:
DuPont™ Teflon® kaplamayı, kimya sektöründe vazgeçilmez yapan özellikler:
· Kimyasallara dayanıklılık
· Yüksek ısı direnci
· Geç nüfuz etme
· Korozyona dayanıklılık
· Yapışmazlık
· Düşük sürtünme katsayısı
· Nem tutmama

DuPont’ un özellikle kimya sektörü için geliştirdiği en son kaplama çeşidi ETFE dir. ETFE 1000µ’a kadar uygulanabilen en sert fluoropolymerdir. Örneğin uygulanan Taber metodunda, 1000 turda (devirde) sadece 34µ kaybetmiştir.

ETFE’ nin kimyasallara karşı direnci mükemmel olduğu gibi sürekli 149ºC/300ºF’ye kadar sıcaklıkta da çalışabilir.

ETFE çoğu plastiklerde, elastomerlerde ve metallerde basınç ve turdan (devirden) dolayı oluşacak gözle görülebilen su kabarcıklarını minimuma indirir.

ETFE, özellikle de bariyerli olan çeşidi, kimyasallarin metale nüfus etmesini geciktirir. (Bariyerli olan ETFE’ye nüfus etme 30 kat daha geç olur).

Teflon® en sert kimyasallara(asit buharına) dayanıklı oldugu için vana klapesinin ekonomik ömrünü artırır.

Ayakkabı:
Teflon®, sürtünme katsayının düşük olmasından dolayı poliüretanin hızlı ve homojen yayılmasını sağlar. Yapışmazlığından dolayı da silikon ayraç kullanımını ortadan kaldırır. Böylece üretim artışı sağlanır, kalite yükselir.

Otomotiv:
Yakıt filtrelerindeki süzgeç teli, uygulanan Teflon® kaplamayla suyu yakıttan ayırarak suyun motora gitmesini önler.

Kağıt ve Baskı:
Teflon® kaplamalar, kağıt sektöründe kağıt ve kağıt hamuru millerinin daha etkin çalışmasını sağlar. Proseste liflerin Teflon®lu parçalara yapışmamasından dolayı temizlik masrafı minimuma indirilir. Böylece bitmiş kağıdın kalitesi arttırılmış olur.
Fotokopi ( copying ) merdaneleri, Baskı [ printing ) merdaneleri, Ofset baskı makinesinin parçaları matbaa sektöründe Teflon® kaplanan parçalardır.