· DuPont™ Teflon® kaplama, yapışmazlık özelliğine sahiptir. Zamk gibi özel yapışkan maddeler dışında hemen hemen hiçbir madde Teflon®’a yapışmaz.
· Sürtünme katsayısı çok düşüktür. (0,05 ile 0,20 arası, bu katsayı kayganlık hızına, uygulanan yüke ve kullanılan Teflon® kaplamanın çeşidine göre değişir.).
· Nem çekmeme özelliğine sahiptir. Teflon® oleophobic ve hydrophobic özellikte olmasından dolayı, damlaların şekilleri bozulmadığından Teflon® kaplamalı yüzeyler nem tutmaz ve derinlemesine temizlik sağlar.
· Yüksek sıcaklıklarda çalışabilir. Sürekli servis sıcaklığı 290°C/ 550°F ve elverişli havalandırmanın sağlandığı kesikli ısıtmalı sistemlerde ise 315°C/ 600°F gibi yüksek sıcaklıklara kadar kullanım imkanı sağlar.
· Yalıtkandır, Teflon® geniş frekans aralıklarında yüksek yalıtkan gücü, yüzey dayanıklılığı ve düşük kayıp faktörü gibi özellikler gösterir. Özel tekniklerle yeterli elektrokondaktivite ile anti-statik kaplama olarak kullanılabilir.
· Düşük sıcaklıklarda çalışabilir. Teflon® -270°C/ -454°F gibi düşük sıcaklıklarda bile fiziksel özelliklerini kaybetmeden çalışabilir.
· Kimyasallardan etkilenmez. Teflon® erimiş alkali metaller ve yüksek reaksiyon gösteren fluorinli kimyasallar dışındaki kimyasallardan etkilenmez.